Treść artykułu

Brawo dla Ojca! – Skoczek-Toczek na zakończenie roku szkolnego

Kategoria MGOK Więcbork

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku zaprosił wczoraj (wtorek 18.06.2019) uczniów więcborskich szkół podstawowych na spektakl Renaty Bloch „Skoczek-Toczek”. Dzieci z zespołu teatralnego „Pinezka” zagrały tego dnia specjalnie dla swych kolegów i koleżanek, by ci do wakacyjnych plecaków, oprócz odzieży i ulubionych gadżetów, nie zapomnieli spakować rozwagi, uczciwości i poczucia własnej wartości. By nie zapomnieli, że w domu czekają zawsze kochający ich rodzice.

„Skoczek-Toczek”, to opowieść o perypetiach chłopca, który przerażony myślą o konsekwencjach swego nierozważnego zachowania pod nieobecność rodziców, ulega namowom złego nieznajomego (Latawiec) i ucieka z domu. W konsekwencji zostaje porwany przez obcego i staje się jego zakładnikiem. Zrozpaczeni rodzice, którzy po powrocie do domu orientują się, że ich synek zaginął, ruszają w świat by go odszukać. Uzbrojeni w bębenek z harmonijką i przede wszystkim bezgraniczną miłość do swego dziecka gotowi są do walki z największymi nawet smokami, czarownikami i złymi mocami tego świata. Na swej drodze spotykają różne postaci, i dobre, i złe. Każdego pytają o jakikolwiek ślad i informację o zaginionym synu. Nikomu z napotkanych nie odmawiają też pomocy. Jeśli tylko ktoś jest w potrzebie starają się, jak tylko mogą, ulżyć w cierpieniu poznanym w wędrówce osobom. Przepełnia ich świadomość, że każdy dobry uczynek przybliży ich do celu, a dobre rady i wskazówki od spotkanych w drodze ludzi pozwolą im odnaleźć ukochanego syna.

Historia ma szczęśliwe zakończenie. Rodzice odnajdują zgubę a synek przekonuje się, jak wielka, bezgraniczna i bezwarunkowa jest ich miłość.

Autorka i reżyserka bajki, pani Renata Bloch, powierzyła role postaci występujących w „Skoczku-Toczku” najmłodszej grupie artystów. Na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury wystąpili:

Amelia Jasińska – Kwiatek
Marta Jasińska – Wiatr, Czarodziej, Mag
Natalia Jasińska – Skoczek-Toczek, Kwiatek
Wiktoria Obara – Mama
Leni Fałatowa – Biedronka, Latawiec I
Agnieszka Borowicz – Piesek, Kwiatek
Małgosia Klejdysz – Kwiatek, Latawiec
Mateusz Kowalski – Tata
Łukasz Obara – Kwiatek, Pszczoła

Mali aktorzy świetnie zagrali swe role, podczas występu zachęcali publiczność do aktywnego uczestnictwa w spektaklu. Skoczną piosenkę, która towarzyszyła rodzicom w wędrówce, śpiewała z aktorami cała widownia. Artyści po spektaklu zebrali gromkie brawa. Okazuje się, że niektórzy z wykonawców mają już swych fanów, bo z sali słychać było donośne – „Brawo dla Ojca! Brawo dla Ojca!”