Treść artykułu

Dni Więcborka 2017 – wspomnijmy raz jeszcze

Kategoria MGOK Więcbork

Przez cały ubiegły tydzień trwały obchody dni miasta zorganizowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku. Dzięki szerokiemu repertuarowi jaki został przygotowany każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dni Więcborka rozpoczęły się 16 lipca V Jarmarkiem Krajeńskim oraz Biesiadą Śląską, w czasie której w tym roku gościliśmy Claudię i Kasię Chwołka oraz Tomasza Ciba. Jarmark Krajeński przyciągnął wielu wystawców niemalże z całej Polski, zachwyconych urokliwym Więcborkiem oraz pomysłem na spotkanie twórców z różnych zakątków naszego kraju. Nie zabrakło oczywiście artystów z Więcborka, Rynowa i Sypniewa. Swoje umiejętności zaprezentowały Wesołe Nutki z MGOK w Więcborku pod opieką artystyczną Agaty Pufal oraz grupa teatralna Rym Cym Cym z Renatą Bloch na czele. Krótki koncert dała również Orkiestra Dęta z Więcborka pod batutą Karola Koziela. Jako kolejni na scenie zaprezentowali się AgaBand oraz Leśna Cytra z Sypniewa. Rozstrzygnięto konkurs na Krajeńską Potrawę i Krajeńskie Rękodzieło. W kategorii potrawy wygrała Regionalna Nalewka Miodowa „Smak Regionu” Pana Władysława Ogórka, a w kategorii Krajeńskie Rękodzieło obraz wykonany haftem krzyżykowym „Matka z dwiema córkami” Pani Korduli Rybarczyk. Nalewka miodowa Pana Władysława tak przypadła uczestnikom Jarmarku do gustu, iż otrzymał on również nagrodę publiczności, która zasłuchana i roztańczona bawiła się do wieczora.

W poniedziałek spotkaliśmy się na grze miejskiej „Gdzie jest Rycerz”, w której turyści i mieszkańcy poznawali zakątki naszego pięknego miasta oraz integrowali się z mieszkańcami, którzy chętnie i z uśmiechem wskazywali drogę i pomagali odpowiadać na pytania, które czasami okazywały się niełatwe nawet dla mieszkańców. Finalnie wszyscy uczestnicy odnaleźli więcborskiego Rycerza i otrzymali drobne upominki, aby mile wspominać Więcbork po zakończonym urlopie.

W samo południe we wtorek na Plaży Miejskiej na zaproszenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku mieszkańcy i goście uwalniali książki, a także wysłuchali koncertu grupy Krople Waleriana.

Następnego dnia MGOK w Więcborku wraz z MGOPS w Więcborku, Stowarzyszeniem Aktywnych Społecznie, Świetlicą Środowiskową i Środowiskowym Domem Samopomocy zamienili Rynek Miejski w Dziecięcą Planetę. Na najmłodszych czekało moc atrakcji. Można było odwiedzić stoiska z warsztatami kulinarnymi, plastycznymi, krawieckimi oraz garncarskimi. W między czasie do zabaw tanecznych zachęcały animatorki urocze Panie Anie i Agata. Ciekawym stoiskiem było spotkanie z przemiłym psem terapeutycznym o imieniu Miki, który nie szczędził buziaków nikomu.

W czwartkowy wieczór odbyła się projekcja polskiej komedii „Dzień Dobry Kocham Cię”. Pod gołym niebem zgromadziło się wielu fanów kina plenerowego. Było ognisko, kino pod chmurką i doborowa obsada aktorska.

Kolejny dzień to druga edycja Turnieju Ośrodków Wczasowych. Do boju stanęły 3 drużyny z pola namiotowego, drużyna OW Morena oraz gościnnie – przedstawiciele mieszkańców – grupa MyZumba Ewy Matuszewskiej. Zacięta rywalizacja oraz wspólne ognisko i oczywiście krajeński miodownik zintegrował wczasowiczów z mieszkańcami. Na zakończenie każda z drużyn otrzymała turystyczny zestaw podarunkowy.

Sportowa sobota to przede wszystkim pokaz Zumby wysportowanych dziewczyn z Ekipy Marty z Rzeczenicy oraz MyZumba Ewy Matuszewskiej. Rytmiczne pokazy zgromadziły pod sceną wielu obserwatorów jak i nowych adeptów zumbowych kroków. Nie zapomniano oczywiście o najmłodszych, dla których MGOK w Więcborku przygotował namiot z animacjami. Podczas sportowej soboty obchodzono również 60-lecie MGLKS Grom Więcbork. Gwiazdą wieczoru był DJ Adamus, którego występ obfitował w znane, skoczne kawałki. Jak tylko światła ze sceny pozwoliły poczuć klimat klubowego grania zgromadzona pod sceną publiczność skocznie podrygiwała w rytmie. Po występie DJ Adamusa pałeczkę przejęło Radio Weekend, które bawiło roztańczoną publiczność do późnych godzin nocnych.

Na zakończenie Dni Więcborka organizatorzy zaproponowali koncert „Przeboje Rodem z Opery”. Na scenie zaprezentowała się Anna Mallus-Wróblewska (mezzosopran), Leszek Holec (baryton) a akompaniowała im na fortepianie Magdalena Holec. Przepiękny koncert zgromadził na Rynku Miejskim w Więcborku sporą rzeszę melomanów muzyki klasycznej. Na koniec tak dostojnego koncertu artyści odśpiewali w pięknym stylu „Sto lat” dla Więcborka i jego mieszkańców.

Dni Więcborka dobiegły końca. Sezon imprez plenerowych trwa nadal, więc zapraszamy serdecznie na kolejne wydarzenia w ramach Więcborskiej Sceny Letniej. Już w najbliższą sobotę na Rynku Miejskim w Więcborku Muzyka Starego Wiednia, a w niedzielę Szanty nad Jeziorem Więcborskim. 13 sierpnia Święto Pszczół na Rynku Miejskim od godz. 14:00, a już 17 sierpnia kolejna Gwiazda Więcborskiej Sceny Letniej, zapraszamy na koncert Mietka Szcześniaka z zespołem i kwartetem smyczkowym, o godzinie 19:00 na Rynku Miejskim w Więcborku. Serdecznie zapraszamy!!!