Treść artykułu

Dni Więcborka 2018: Gra Miejska i Planszowisko

Kategoria MGOK Więcbork

Tegoroczne Dni Miasta pełne były spektakularnych wydarzeń kulturalnych oraz sportowych, które gromadziły wielką rzeszę uczestników. Jednak w programie dorocznego święta pojawiły się także wydarzenia bardziej kameralne, a jednocześnie pozwalające na przemycenie sporej dawki wiedzy, podczas znakomitej zabawy. Takimi były z pewnością pełna tajemnic i zagadek o najciekawszych miejscach Więcborka „Gra Miejska” oraz prawdziwa gratka dla wszystkich fanów gier planszowych, czyli „Planszowisko” na świeżym powietrzu, zorganizowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski w Więcborku.

W samo południe, w poniedziałek 13 sierpnia, na Rynku Miejskim w Więcborku, zgromadzili się młodzi ludzie, którzy łącząc różne aktywności chcieli się po prostu dobrze bawić, a jednocześnie poznać miasto, jego historię, zwrócić uwagę zarówno na jego ukryte walory i subtelności, jak i na popularne, turystyczne atrakcje.

Po pobraniu pakietu startowego, na który składały się mapa, instrukcja gry oraz coś do pisania, osiem grup wyruszyło na trasę by po drodze odwiedzić miejski rynek, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, pozostałości grodu i Plażę Miejską, Dom Bractwa Kurkowego i muszlę koncertową, stary cmentarz i kaplicę, dawny kościół i więzienie oraz XIX wieczny kościół ewangelicki. W każdym z tych miejsc uczestnicy musieli rozwiązać dwie zagadki. Ostatnim zadaniem było odszyfrowanie, przy użyciu wcześniej zebranych wskazówek, ukrytego hasła. Po około dwóch godzinach pierwsze grupy dotarły już na metę. Jednak bez względu na tempo w jakim poszczególnym drużynom udało się grę zakończyć, wszyscy wracali tu w doskonałych nastrojach. Zwycięzcami byli wszyscy i wszyscy otrzymali ciekawe nagrody ufundowane przez organizatorów.

Dwa dni później Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zaproponował dzieciom i młodzieży kolejną atrakcję, jaką było „Planszowisko” na świeżym powietrzu. Można było zagrać w emocjonującego Chińczyka, w gry edukacjne o Krajeńskim Parku Krajobrazowym, gry zręcznościowe oraz rozwijające pamięć i umiejętność logicznego myślenia. Zabawa była naprawdę wspaniała.

Materiały Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku
fot.: Paweł Szydeł
tekst: Paweł Szydeł