Treść artykułu

Festiwal ekologiczny „Zielono mi” Eko – Gra terenowa na Plaży Miejskiej

Kategoria PROJEKTY

Upalne środowe przedpołudnie upłynęło w ekologicznym nastroju. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku wraz z Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym zorganizował Festiwal ekologiczny „Zielono mi”, w którym wzięły udział szkoły podstawowe z gminy Więcbork.

Na uczestników festiwalu czekały Eko-zadania do wykonania. Przybyłe klasy musiały podzielić się na dwie drużyny. W pierwszej znajdowało się pięciu przedstawicieli klasy, którzy musieli wykazać się sprytem, spostrzegawczością i doskonałą orientacją w terenie. Pozostali musieli posiadać zdolności plastyczne oraz wiedzę ekologiczną.

IMG_6865
Wszyscy złożyli uroczyste ślubowanie Ekologa i otrzymali stemple zwierząt, które oznaczały przynależność do danej grupy.

Przedstawiciele, którzy wyruszyli w grę terenową mieli do wykonania kilka zadań, które miały uwrażliwić ich na piękną przyrodę jaka otacza ich na co dzień. Musieli znaleźć liście drzew i nazwać je oraz napisać do czego wykorzystywane są owoce tych drzew. Wspaniale wyszło zadanie polegające na stworzeniu herbu i hasła „Zielono mi” z dostępnych w lesie skarbów (gałęzi, szyszek, liści), które prezentowały się okazale. Pomysłowość uczestników nie znała granic. Kulminacyjnym punktem zabawy było szukanie skarbu.

Pozostali na miejscu wykonali plakat promujący segregowanie śmieci i zbierali punkty na konto swojej drużyny. Komisja oceniająca miała duży dylemat, któremu plakatowi przyznać maksymalną liczbę punktów. W tym czasie pozostali rozwiązywali dużą Eko krzyżówkę.
pano1
Po zawziętej rywalizacji nadszedł czas na chwilę wytchnienia. Na poszukiwaczy skarbów i plastyków czekał poczęstunek w postaci grillowanej kiełbaski oraz zimnego napoju.

W tym czasie organizatorzy mieli czas na obliczenie punktów, wynik był wyrównany ponieważ zwycięski zespół wygrał przewagą 1 punktu.

Każda klasa otrzymała wielki wór z prezentami oraz Eko upominki dla każdego uczestnika festiwalu.

grupowe
Festiwal ekologiczny Zielono Mi został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.