Treść artykułu

III Festiwal Ekologiczny „Zielono Mi”

Kategorie MGOK Więcbork PROJEKTY

23 września 2014r. w Sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku odbył się ekohappening zatytułowany „Eko Stacja Więcbork”, w czasie którego zaproponowaliśmy uczniom szkół podstawowych wspólną zabawę i edukację.

Od wielu lat jesteśmy organizatorem Festiwalu Ekologicznego Zielono Mi, który został włączony w plan imprez organizowanych przez M-GOK w Więcborku jako impreza cykliczna. Do współpracy w organizacji zaprosiliśmy Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Więcborku oraz Krajeński Park Krajobrazowy w Więcborku. Na tegoroczny Festiwal pozyskaliśmy dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 6 klas ze Szkół Podstawowych z Gminy Więcbork. Klasy wzięły udział w następujących konkursach:

*Konkurs na najdłuższego EkoWęża – klasy wykonały węże z plastikowych butelek, które zostały przekazane do PSZOK w Więcborku, węże zostały przyniesione do miejsca zbiórki i poddane ocenie merytorycznej (długość w metrach) komisji. Wyniki:

I miejsce: Szkoła Podstawowa w Pęperzynie – klasa 6 – 117,6m

II miejsce: Szkoła Podstawowa w Pęperzynie – klasa 4 – 106,9m

III miejsce: Szkoła Podstawowa w Zakrzewku – klasa 5 – 63,3m

Wyróżnienia:

Szkoła Podstawowa w Pęperzynie – klasa 5

Szkoła Specjalna w Więcborku

Szkoła Podstawowa w Więcborku – klasa 2

*Konkurs na EkoRymowankę – klasy przygotowały rymowankę o tematyce ekologicznej, którą wyskandowały na scenie. Oto wyniki:
I miejsce: Szkoła Podstawowa w Zakrzewku – klasa 5

II miejsce: Szkoła Podstawowa w Pęperzynie – klasa 5

III miejsce: Szkoła Specjalna w Więcborku

Wyróżnienia:

Szkoła Podstawowa w Pęperzynie – klasa 6

Szkoła Podstawowa w Pęperzynie – klasa 4

*Konkurs na najwięcej oddanych zużytych baterii – zadaniem klas było przyniesienie jak najwięcej kg zużytych baterii:

I miejsce: Szkoła Podstawowa w Zakrzewku – klasa 5 – 20,6kg

II miejsce: Szkoła Specjalna w Więcborku – 16,0kg

III miejsce: Szkoła Podstawowa w Więcborku – klasa 5 – 13,6kg

Wyróżnienie:

Szkoła Podstawowa w Pęperzynie – klasa 4

Ponadto dla uczniów przygotowane zostały bezpłatne atrakcje towarzyszące. Zorganizowane zostało stoisko, na którym z pomocą plastyka można było własnoręcznie ozdobić ekologiczną torbę na zakupy. Mówiliśmy o recyklingu i segregacji odpadów. Zaprosiliśmy do współpracy Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Więcborku i pracowników Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, którzy przygotowali dla dzieci działania edukacyjne. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe materiały promocyjne, a także wziął udział w konkursach indywidualnych z wykorzystaniem materiałów ekologicznych. Rozmawialiśmy również o odnawialnych źródłach energii. Przygotowany został quiz o tematyce proekologicznej. Każdy z uczestników mógł poczęstować się przepysznymi słodkościami. Dla chętnych przygotowane zostało również stanowisko gdzie można było pomalować sobie buźkę. Na zakończenie na scenie pojawił się teatr, który przygotował sztukę o tematyce ekologicznej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w Festiwalu, dziękujemy również pracownikom UM w Więcborku, pracownikom KPK w Więcborku oraz wolontariuszom za włączenie się i pomoc w organizacji tegorocznej „EkoStacji Więcbork”.

Nagrody, gadżety i poczęstunek zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Krajeński Park Krajobrazowy w Więcborku, Urząd Miejski w Więcborku oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/mgokwiecbork/media_set?set=a.264299770360796.1073741862.100003423264848&type=1

Fot.: Joanna Soja – Tońska, Brygida Fertykowska, Anna Kamińska, Michał Borowski