Treść artykułu

IV Festiwal Ekologiczny „Zielono Mi” za nami

Kategorie MGOK Więcbork PROJEKTY

W piątek, 23 października, w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury odbył się EkoHappening Teatralny zatytułowany IV Festiwal Ekologiczny – Zielono Mi 2015 „Eko – Teatr”. Impreza, dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, była doskonałą okazją by w przyjemnej, zabawowej formie, uczyć się postaw proekologicznych.
baner4
Już od wczesnych godzin przedpołudniowych sala widowiskowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury zaludniała się małymi ekologami, którzy przybywali tu z całej gminy. Witała ich wesoła piosenka i cały szereg przeróżnych atrakcji.

Kulminacyjnym punktem EkoHappeningu była sztuka teatralna zatytułowana „Żabki” w wykonaniu najmłodszej, działającej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku grupy teatralnej „Kurtynka” z niewielką pomocą koleżanek z zespołu „Stuk Puk”.
baner1
Mali i nieco więksi aktorzy Marcelina Ozimkiewicz – Przekorna Żabka, Mateusz Kowalski – Strach-Łach, Mikołaj Paterek – Bocian, Eliza Janicka, Karolina Buława, Patrycja Cegielska, Wiktoria Obara, Wiktoria Ozimkiewicz, Zuzia Buretta, Martyna Mrozik, Nadia Jagodzińska i Olek Pliszka – Żabki; Maja Wiśniewska, Agata Kaplar, Venessa Ziarkowska, Dominika Lewandowska i Martyna Ozimkiewicz – Stokrotki, razem z panią Renatą Bloch, przygotowali dla swoich kolegów zabawną, a jednocześnie pouczającą sztukę, mówiącą o szacunku do przyrody

Bardzo dużym powodzeniem cieszył się także konkurs na najwięcej oddanych zużytych baterii. Gmina Więcbork została chyba dość dokładnie oczyszczona z tych niebezpiecznych, zawierających m.in. metale ciężkie oraz szkodliwe substancje takie jak lit i mangan, odpadów. Łącznie, młodzi ekolodzy z wszystkich gminnych placówek zebrali aż 239,1 kg zużytych baterii, co w czteroletniej historii Festiwalu jest absolutnym rekordem.

Zwycięzcami konkursu na najwięcej oddanych zużytych baterii zostali uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Więcborku, którzy „postawili na wadze” aż 93 kg niebezpiecznych odpadów, jakimi są zużyte baterie. Tuż za nimi uplasowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Sypniewie. Klasa IIIb uchroniła siebie i środowisko naturalne od szkodliwego wpływu 78,2 a klasa IIIa 77,5 kilogramów zużytych baterii.

Docenić jednak należy wszystkie klasy, które włączyły się do akcji. Także i te, które nie zdobyły w tegorocznym konkursie żadnego z trzech pierwszych miejsc, mogą pochwalić się całkiem solidnymi wynikami zbiórki zużytych baterii:
– klasa I – Szkoła Podstawowa Jastrzębiec – 39,5 kg
– klasa IIIb – Szkoła Podstawowa Więcbork – 39 kg
– klasa IIIc – Szkoła Podstawowa Więcbork – 28 kg
– klasa II – Szkoła Podstawowa Pęperzyn – 9,9 kg
– klasa III – Szkoła Podstawowa Pęperzyn – 6,8 kg
– klasa IIId – Szkoła Podstawowa Więcbork – 4,8 kg
– klasa I – Szkoła Podstawowa Pęperzyn – 2,2 kg
– klasa I – Szkoła Podstawowa Zakrzewek – 1,2 kg
– klasa II – Szkoła Podstawowa Zakrzewek – 1,2 kg
– klasa III – Szkoła Podstawowa Zakrzewek – 1,2 kg

Za udział w konkursie wszystkie klasy otrzymały atrakcyjne nagrody, które zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Urząd Miejski w Więcborku oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku.

Czynnie do udziału w Festiwalu przyłączyły się także Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Więcborku, Zakład Gospodarki Komunalnej i Krajeński Park Krajobrazowy w Więcborku, które przygotowały dla dzieci interesujące działania edukacyjne.
baner3
Nie zabrakło także atrakcji towarzyszących. W holu kina kusiły stanowiska plastyczne, malowanie ekotoreb, malowanie twarzy. Można też było wziąć udział w quizie wiedzy ekologicznej i zdobyć jedną z wielu atrakcyjnych nagród, a w przerwie na wszystkich czekał smaczny poczęstunek. Na zakończenie każdy uczestnik imprezy otrzymał od organizatorów pakiet pamiątkowych gadżetów.

Widząc, uśmiechnięte twarze dzieci oraz obserwując ich żywiołowe reakcje nabieramy przekonania, że spotkamy się ponownie za rok na V Festiwalu Ekologicznym „Zielono Mi”.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku