Treść artykułu

Józef Walczak nagrodzony przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego podczas Jesieni na Pałukach

Kategoria MGOK Więcbork

Jesień na Pałukach, to najstarsza i największa tego typu impreza w Polsce Północnej. Organizowane w ramach Jesieni: Zjazd Twórców Ludowych, Jarmark Sztuki Ludowej oraz Przegląd Kapel i Gawędziarzy Ludowych ściągają do Żnina stu kilkudziesięciu, nie licząc członków zespołów ludowych, twórców z Wielkopolski, Kujaw, Pomorza, Borów Tucholskich, Krajny i oczywiście Pałuk.

Ważnym punktem każdego Zlotu jest wręczenie nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz uhonorowanie artystów obchodzących jubileusze pracy twórczej. Miło nam poinformować, że podczas tegorocznego, 40. Zjazdu Twórców Ludowych, wśród nagrodzonych przez marszałka Piotra Całbeckigo znalazł się, od lat sławiący swoim kunsztem naszą małą Ojczyznę, więcborski rzeźbiarz Józef Walczak.
DSCN0215a

W sobotę, 19 września, miało miejsce przyjęcie na zamku w Lubartowie, a wieczorem podsumowanie roku działalności wyróżnionych twórców. Krajnę, jako jedyny, reprezentował pan Józef Walczak z Więcborka. Nagrodę w imieniu Marszałka wręczała pani Marzanna Olszewska z Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji.

W liście gratulacyjnym skierowanym do pana Józefa marszałek Piotr Całbecki napisał m.in.:

Pana prace powstające z potrzeby serca, talentu i wielkiej wyobraźni są prawdziwymi dziełami sztuki, które pokazują różnorodność i bogactwo tradycji. Utrwalają również kulturalne i społeczne więzi naszego regionu, za co szczególnie pragnę podziękować. Życzę wielu sił i inspiracji do wzbogacania tak barwnie i pięknie naszego wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego.

Mieszkańcom Więcborka i powiatu sępoleńskiego pana Józefa Walczaka przedstawiać nie trzeba. Od blisko trzech dekad zachwyca wszystkich swoimi oryginalnymi rzeźbami. Jego talent objawił się nagle, a pierwsze prace natychmiast zwróciły uwagę etnografów i jurorów rzeźbiarskich konkursów. Wśród pierwszych sukcesów pan Józef wymienia nagrody i wyróżnienia w konkursach Muzeum Etnograficznego w Chojnicach, Civitas Christiana czy Pomorsko-Kaszubskie konkursy w Bydgoszczy. Ostatecznym potwierdzeniem kunsztu więcborskiego rzeźbiarza było przyjęcie go do grona członków prestiżowego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Odtąd, kariera krajeńskiego twórcy nabiera rozpędu. Pojawiają się liczne propozycje wystaw, nie tylko w Polsce, lecz również w Niemczech i Szwecji. Muzea i prywatni kolekcjonerzy chcą posiadać dzieła pana Józefa Walczaka w swoich zbiorach i chętnie je kupują. Z czasem okazało się, że rzeźby te trafiły właściwie do każdego zakątka świata, od Kanady, poprzez Watykan, aż do dalekiej Australii.

Pan Józef bardzo wysoko sobie ceni udział w przygotowaniu ołtarza papieskiego z okazji wizyty Jana Pawła II na Wybrzeżu. Stanął wtedy w Sopocie piękny ludowy ołtarz składający się z prawie 300 monumentalnych rzeźb.

Wielkim wyzwaniem było również wykonanie trzydziestu ponad 3-metrowych, kapliczek, przedstawiających tajemnice różańcowe, w sanktuarium na Świętej Górze Polanowskiej.

Gratulując panu Józefowi Walczakowi przypominamy, że w przyszłym roku będzie on obchodził piękny jubileusz 30-lecia pracy twórczej. Będzie to zapewne okazja, aby jeszcze raz uhonorować tego znakomitego artystę.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku
tekst: Paweł Szydeł