Treść artykułu

Koncert Andrzeja Dobbera w Więcborku

Kategoria lato-2016

W niedziele 24 lipca o godzinie 20:00, na Rynku Miejskim w Więcborku odbędzie się koncert światowej sławy śpiewaka operowego –

Andrzeja Dobbera.

 

Andrzej Dobber pochodzi z Więcborka, skąd wyruszył w świat zdobywając uznanie i sławę. Jedyny polski baryton śpiewający główne Verdiowskie partie barytonowe na największych i najbardziej prestiżowych scenach świata. Miał możliwość pracy z największymi światowymi dyrygentami, występował w Operach na całym świecie m.in.: Berlinie, Dreźnie, Hanowerze, Hamburgu, Monachium, Norymberdze, Amsterdamie, Brukseli, Florencji, Glasgow, Hongkongu, Londynie, Maladze, Mediolanie, Nowym Jorku, Petersburgu, Tel Awiwie, Tokio, Vancuwer czy Wiedniu.
dobber-585
W 2012 r. otrzymał srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie szczególnie wyróżniającej się w twórczości artystycznej. W lutym 2015 roku otrzymał niemiecki honorowy tytuł Kammersänger przyznawany wybitnym i zasłużonym śpiewakom operowym. To elitarne wyróżnienie przyznawane jest bardzo rzadko i tylko przez przedstawicieli najwyższych władz. Laureat wielu prestiżowych konkursów wokalnych, m.in. w: Gütersloch (Neue Europeische Stimmen), Wiedniu (Belvedere), Monachium (Grand Prix konkursu ARD).

W 2013 roku nagrał solową płytę ARIAS, która w kwietniu 2014 roku zdobyła nagrodę FRYDERYKA w kategorii „Najlepszy album solowy w muzyce klasycznej”.

Na scenie Artyście akompaniował będzie Robert Morawski,
czołowy polski pianista kameralista. Uczeń Jerzego Marchwińskiego i Bronisławy Kawalla.

Po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Narodowej mając siedem lat. Koncertuje w kraju i zagranicą, między innymi w Niemczech, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Szwajcarii, Włoszech, Norwegii i Francji oraz w Kanadzie i USA.
Występuje z najwybitniejszymi polskimi artystami. Wspólnie z Danielem Olbrychskim i Krzysztofem Jakowiczem występuje z recitalami polskiej poezji i muzyki.

Laureat wielu prestiżowych nagród. Zdobywca Fryderyka 2011 (wraz ze skrzypkiem Sławomirem Tomasikiem).
Dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i dla Telewizji Węgierskiej oraz płyt dla firm Acte Prealable, Dux, WW open sources, CD Accord.

andrzej-dobber-maly