Treść artykułu

Piknik Patriotyczny na Placu Jana Pawła II w Więcborku

Kategoria MGOK Więcbork

Piknik Patriotyczny na Placu Jana Pawła II w Więcborku

Po oficjalnych uroczystościach pod pomnikiem Orła Białego, w czasie, których odbyła się inscenizacja wjazdu gen. Józefa Hallera do Więcborka i symboliczne przekazanie flagi państwowej, nawiązując do wydarzeń ze stycznia 1920r. kiedy to Więcbork został przyłączony do Rzeczpospolitej, odprawiona została w kościele parafialnym pw. Najświętszej Marii Panny oraz Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie Plac Jana Pawła II ponownie zapełnił się mieszkańcami gminy, którzy przybyli by wziąć udział w Koncercie Niepodległościowym z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Więcborku oraz Urząd Miejski w Więcborku.

Aby wspólne świętowanie tak doniosłej rocznicy mogło być godne i radosne organizatorzy Pikniku Patriotycznego przygotowali dla mieszkańców gminy mnóstwo atrakcji. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury częstował tradycyjnymi polskimi smakołykami: chlebem ze smalcem, swojską kiełbasą, słodkimi rogalikami i herbatą z imbirem. Tuż obok pachniała pyszna wojskowa grochówka, po którą ustawiała się długa kolejka. Na stoisku z patriotycznymi pamiątkami można było otrzymać biało-czerwone baloniki czy chorągiewki, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych Polek i Polaków. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zapraszała do obejrzenia wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, zatytułowanej “Ojcowie Niepodległości” oraz do wybicia okolicznościowej monety pamiątkowej, którą zaprojektowano specjalnie na tę okazję.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również występy artystyczne. Na scenie ustawionej na więcborskim Rynku jako pierwsza popis swoich umiejętności dała znana mieszkańcom i lubiana Więcborska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Karola Koziela, która, jak przystało na Święto Niepodległości, zaprezentowała się w repertuarze patriotycznym. Po Orkiestrze na scenie pojawili się uczniowie klas pierwszych i drugich Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Więcborku, którzy, pod kierunkiem pań wychowawczyń, zaprezentowali piękny i wzruszający program słowno – muzyczny, co spotkało się ze zrozumiałym aplauzem widzów. Następnie, zgromadzeni przed sceną widzowie mieli okazję podziwiać popisy wokalne laureatek gminnego konkursu piosenki patriotycznej, które reprezentowały Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Pęperzynie. Kolejnym punktem programu był występ najmłodszych uczniów Szkoły Postawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Więcborku, którzy przygotowali inscenizację ilustrującą 1000 lat historii Polski. Występ bardzo podobał się więcborskiej publiczności o czym mogły świadczyć gorące i z pewnością zasłużone brawa. Prezentacje artystyczne zwieńczył piękny, pełen pozytywnych emocji i przyprawiający o dreszcz wzruszenia recital Ani Kamińskiej.

Uroczyste obchody stulecia niepodległości zakończył koncert Chóru Lutnia zatytułowany „Niepodległa”, który odbył się w więcborskim kościele parafialnym. Więcborski chór pod batutą Karola Szmidta wykonał utwory patriotyczne ze swojej nowej płyty, do której materiał został zarejestrowany w studiu nagrań Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku.

To nie koniec świętowania. W najbliższą niedzielę 18 listopada 2018r. o godz. 16.00 zapraszamy do Sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku RAUT NIEPODLEGŁOŚCIOWY. W programie p.t.: „WSPOMNIJ MNIE” usłyszymy piosenki HANKI ORDONÓWNY, ZULI POGORZELSKIEJ I EUGENIUSZA BODO w wykonaniu GRAŻYNY NITY I DAMIANA WILMY z towarzyszeniem trio instrumentalnego (fortepian, akordeon/klarnet, bas). Dla wszystkich gości słodka urodzinowa niespodzianka.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w biurze Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00 lub rezerwować pod numerem telefonu 523896825.