Treść artykułu

Polonezem czas zacząć

Kategoria MGOK Więcbork

W świąteczne popołudnie, Trzeciego Maja, na Placu Jana Pawła II w Więcborku licznie zgromadzili się mieszkańcy miasta i gminy Więcbork, którzy wspólnym śpiewem chcieli zademonstrować swoje przywiązanie do Ojczyzny. Stało się tak za sprawą przepieknego koncertu patriotycznego zatytułowanego „Tobie Ojczyzno” w wykonaniu Orkiestry Salonowej Moderato pod dyrekcją Orlina Bebenowa, solistów Joanny Gwiazdowskiej – sopran i Eugeniusza Kalinowskiego – tenor oraz chóru dziecięcego z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku, który zwieńczył tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja.

Artyści, wspólnie z zgromadzonymi mieszkańcami, wykonali szereg najpiękniejszych pieśni i piosenek patriotycznych. Z więcborskiego rynku popłynęły w przestrzeń m.in. utwory tak znane i lubiane jak „Mazurek Trzeciego Maja”, „Ojczyzno ma”, „Ej przyleciał ptaszek”, „Serce w plecakau”, Marsz, marsz Polonia”, „Płynie Wisła, płynie…”, „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Piechota” czy „Pierwsza Brygada”.

Na zakończenie koncertu uczniowie więcborskich szkół podstawowych oraz tancerze Studia Tańca Natural odtańczyli wspólnie polski taniec narodowy. Polonez z filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz”, skomponowany przez Wojciecha Kilara został przygotowany przez Sandrę Pasieka i Artura Kozara w czasie warsztatów tanecznych w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów i Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego. W dniu Święta 3 Maja Poloneza poprowadzili Sandra Pasieka i Artur Kozar, Maria i Jacek Krzyżanowscy oraz Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski z małżonką Magdaleną Kuszewską.

Miłym uzupełnieniem świątecznej atmosfery panującej w tym dni w Więcborku były przepyszne biało-czerwone babeczki oraz aromatyczna kawa, którymi częstowali pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.