Pracownia rzeźby Józefa Walczaka

Józef Walczak urodził się w 1947 roku na Pałukach. Obecnie zamieszkuje w Więcborku. Przez większą część życia pracował na kolei, lecz cały swój wolny czas poświęcał i poświęca rzeźbieniu. Tworzenie rzeźb stało się jego wielką pasją.
W ciągu 25 lat zdołał wykonać już bardzo wiele prac. Ma liczne osiągnięcia w postaci nagród na konkursach sztuki ludowej. Zorganizował również szereg wystaw indywidualnych cieszących się dużym zainteresowaniem. Obok figur postaci świeckich, fantazyjnych diabłów, wędrownych dziadów, żebraków, którzy stali się ulubionym tematem artysty, tworzy wizerunki sakralne – postacie Chrystusa w różnych wersjach i szopki bożonarodzeniowe.

Józef Walczak wypracował sobie własny, oryginalny styl. Jego rzeźby starannie wygładzone, niezwykle proste w formie, często barwne, wyraziście polichromowane są bardzo dekoracyjne. Niektóre prace, szczególnie o tematyce świeckiej artysta jedynie bejcuje, odróżniając je w ten sposób od bardzo ważnych w jego twórczości – dzieł sakralnych. Pan Walczak, artysta niezwykle utalentowany maluje również obrazy na płótnie i na szkle. Jednak największą popularnością cieszą się jego rzeźby, poszukiwane przez hobbystów.