Pracownia Teatralna

Zespół „Szpilka”

Zespół młodzieżowy działający w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku od roku. W skład zespołu wchodzą młodzi artyści, którzy debiutowali w działającym zespole „Mgiełki” mającym na swoim koncie sukcesy na Wojewódzkim Przeglądzie Lalki „Pacynka” w Bydgoszczy i Świeciu w sztukach „Lis chytrus” i „Kozucha kłamczucha”. Zespół swoją premierę „Smokowe igraszki” przygotował na 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka. Sztuka ta miała charakter teatralnego heppeningu mającego na celu włączenie dzieci do wspólnej zabawy.

Zespół od nowego sezonu rozpoczyna swoją działalność z nowym repertuarem skierowanym dla młodzieży i dorosłych jednocześnie nie wyklucza inscenizacji skierowanych dla dziecięcej widowni. Mamy nadzieję, że grupa ta skupiająca młodych uzdolnionych artystów rozpocznie swoją teatralną przygodę i również będzie odnosić sukcesy w tej dziedzinie.
Zespół „Pinezka” – zespół teatralny skupiający najmłodszych artystów, działa od roku w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku. Na swoim koncie ma już premierę sztuki p.t.:„Szewczyk Dratewka” – znaną i lubianą bajkę dla dzieci. Gra małych artystów została nagrodzona gromkimi brawami dziecięcej widowni i ich opiekunów. Brawurowa gra małych artystów budzi nadzieję, że zespół ten ma przed sobą udany start w artystyczną podróż z teatrem- dla większości aktorów był to debiut sceniczny. Natomiast część zespołu debiutowała w sztuce „Żabki”, która powstała w ramach zajęć Akademii Skrzata. Zespół jest pełen energii, twórczej inspiracji i scenicznej wyobraźni. Wszyscy aktorzy są uczniami Szkoły Podstawowej w Więcborku kl. III – IV.

Teatr “Stuk – Puk”

Zespół działa od 6 lat w strukturach Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku. Był pięciokrotnie laureatem Wojewódzkich Przeglądów Teatralnych „Kurtynka”, „Teatr bez granic”. Czterokrotnie otrzymał główne nagrody za spektakle „Skoczek-Toczek”, „Stonoga” w kategorii lalka oraz czarny teatr „Leśny biznes”, „Garbaty Anioł” oraz w 2016 otrzymał jako jedyny w swojej kategorii tj. młodzieży gimnazjalnej każdy indywidualnie aktorską nagrodę za stworzoną kreację aktorską w spektaklu „Money Money”. W 2015 zespół został zaproszony do udziału w XXIV Konfrontacjach Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w Toruniu. W 2016 zespół otrzymał nominację do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Wigraszek 2016 w Suwałkach. Spektakl otrzymał pozytywną recenzję i podziękowanie jury festiwalu oraz został bardzo dobrze przyjęty przez widownię. Spektakl „Garbaty Anioł” ukazuje problem inności, braku tolerancji, wrogości wobec niej. Akcja rozgrywa się bez słów. Teatr Stuk-Puk poszukuje różnych technik: lalka, żywy plan, teatr czarny, teatr fluorescencyjny. Cechą zespołu jest otwartość- którą kojarzą z wolnością, spontanicznością oraz poszukiwaniem oryginalnych pomysłów. Dotychczas zespół opierał się na spektaklach kierowanych do dziecięcej widowni „Garbaty Anioł” – to pierwsza sztuka, która zmienia kierunek myślenia i poszukiwań zespołu w odpowiedzi na ważne pytania w dzisiejszym świecie i jego problemach, problemach młodzieży. W czerwcu 2016 zespół przygotował widowisko plenerowe „Gdzie Chrzest Tam nadzieja” oraz inscenizację plenerową z okazji 3 maja 2016. Co roku zespół uczestniczy w Powiatowym Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej, na który przygotowuje premiery sztuk o tematyce chrześcijańskiej, np.: „Tylko Bóg ma prawo mnie obudzić”, świąt okolicznościowych „Betlejem jest w nas”, „Święto Niepodległości” ważnych rocznic związanych z ważnymi wydarzeniami naszego regionu i ojczyzny.

Miejmy nadzieję, że fascynacja teatrem tych uzdolnionych młodych artystów będzie pasją i wyborem ścieżek zawodowych związanych właśnie z działalnością artystyczną. Trzeba przypomnieć w tym miejscu fakt, że zespół Stuk-Puk powtórzył sukces teatrów Bzyki i Mgiełki z 2002, które również otrzymały nominację na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wigraszek, a zespół Bzyki otrzymał nagrodę publiczności, oraz dwukrotnie był laureatem Festiwalu Ogólnopolskiego w Puławach.

Z kołem sympatyzują koleżanki i koledzy z Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcącym w Więcborku i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku uczestnicząc w spektaklach.

Zespół prowadzi Renata Bloch, tel. 52 389 68 25

Rym Cym Cym

Zespół teatralny dla dorosłych. Zespół Rym Cym Cym działa przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku od 5 lat. Zespól trzykrotnie uczestniczył w Wojewódzkim Przeglądzie Dorobku Klubów Seniora w Raciążku. Występy zespołu cieszą się miłym i spontanicznym przyjęciem przez zgromadzoną publiczność tej imprezy tj. widownię artystów województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Zespół w swoim repertuarze ma sztuki teatralne dla dorosłych, dzieci, etiudy teatralne, bajki i skecze. Debiutował w ramach projektu „Aktywna Gmina – Aktywny Senior” w sztuce o tym samym tytule. Sztuka opisuje perypetie zespołu i chęć pozyskania unijnych funduszy na swoją działalność. Przed spotkaniem z unijnym komisarzem chce nakręcić kasetę ze swojej działalności. Niestety jak na złość usterka z prądem kończy zmagania teatru, a jednocześnie komplikuje zamierzenia reżysera. Sztuka podobała się widowni, a zespół otrzymał swoje pierwsze zasłużone gromkie brawa. Drugą sztuką była sztuka zatytułowana „Z życia emeryta”. Aktorzy w sposób humorystyczny ukazują zmagania seniorów z nadchodząca „jesienią życia” z optymistycznym przesłaniem, że warto iść przez życie z humorem i dystansem do otaczającego nas świata i jego problemów. W 2015 odbyła się premiera sztuki „Perypetie Śnieżki”, na podstawie znanej bajki. „Perypetie Śnieżki” to sztuka pełna humoru, dowcipu, dialogów i piosenek. Zaskakujące zakończenie sztuki wprawia widza w dobry nastrój zabawy. W 2016 Rym Cym Cym został zaproszony na 17 Wojewódzki Przegląd Artystyczny Ruchu Seniora ARS 2016 w Bydgoszczy. Dla zespołu teatralnego udział w tak ważnym przeglądzie naszego województwa to wyróżnienie a zarazem debiut sceniczny na tak ważnej imprezie. W sierpniu 2016 zespół został zaproszony na XXIII Wojewódzki Przegląd Teatralny do Raciążka z nową premierą sztuki zatytułowanej „Teatr Kaput” – otrzymując gromkie brawa publiczności i nagrodę jury festiwalu. Artystom możemy pozazdrościć energii, humoru, a także pracowitości artystycznej. Występuje na różnych imprezach okolicznościowych naszego regionu.

Pracownię Teatralną prowadzi Renata Bloch, tel. 52 389 68 25