Treść artykułu

Raduje się serce, raduje się dusza – patriotyczne śpiewanie w Więcborku

Kategoria MGOK Więcbork

Polska pieśń patriotyczna ma wyjątkową zdolność zapalać płomień w sercu, napełniać oczy łzami, ale także wywoływać na twarzach dobrych ludzi błogi uśmiech. Nic więc dziwnego, że w sobotni wieczór, 11 listopada, sala lustrzana Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku wypełniła się po brzegi mieszkańcami gminy, którzy wspólnym śpiewem pragnęli uczcić 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wspólne śpiewanie w dniu narodowego święta, to już w Więcborku tradycja. Śpiewają starsi i młodzi, dzieci, rodzice i dziadkowie, a z każdym rokiem jest ich więcej i więcej.

W tym roku, świąteczny koncert został podzielony na dwie części. W pierwszej, zaprezentowali się młodzi wykonawcy uczęszczający na zajęcia wokalne organizowane przez MGOK w Więcborku i Sypniewie Luiza Gracz, Agatka Dziamecka, Ada Golik, Julitka Krawczyk, Karolinka Hoffmann i Miłosz Kliszewski oraz niezastąpione „Wesołe Nutki” w składzie: Zofia Grochowska, Teresa Losy, Mirosława Szydeł i Helena Ostrowska, które również w drugiej odsłonie świątecznego koncertu wraz z Agatą Pufal i akompaniującym na fortepianie Sławomirem Stenclem wydatnie pomagały w śpiewie zgromadzonej publiczności.

Listopadowy koncert był też doskonałą okazją by nagrodzić tych, którzy wykazali się innym niż muzyczny talentem. Z rąk Burmistrza Więcborka Waldemara Kuszewskiego, przewodniczącej Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Zofii Świerczewskiej i dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Joanny Soja-Tońskiej nagrody odebrali laureci, zorganizowanego w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej konkursu plastycznego zatytułowanego „Mój święty patron”. Byli to, w grupie młodszej: Daniel Karpiński, Anna Osowska, Paulina Kuchcińska, Hubert Musiał i Milena Turzyńska oraz w grupie starszej: Zuzanna Kucharska, Oliwier Magda, Szymon Raźny, Jolia Sipiorska i Monika Sipiorska. Serdecznie gratulujemy.

Na zakończenie koncertu, już na stojąco, zgromadzeni odśpiewali „Rotę” – pieśń, która pod koniec rozbiorów skutecznie podtrzymywała i wzmacniała w narodzie polskiego ducha i z pewnością była jedną z tych pieśni, które w sposób szczególny przyczyniły się do tego, że odrodzona II Rzeczpospolita mogła zaistnieć.