Treść artykułu

Raz na Ludowo!!!

Kategoria MGOK Więcbork

Noc Kupały to wyjątkowy wieczór pełen magii, czarów, guseł i przepowiedni. Tak też było w Starej Remizie podczas Więcborskiej Sobótki pt. „Raz na ludowo”. Zabawy dla dzieci przy akompaniamencie zespołu na żywo oraz koncert pieśni ludowych mimo pogody mało letniej pozwoliły przenieść się w magiczny czas letnich wieczorów.

Głównym punktem programu Więcborskiej Sobótki był koncert Raz na ludowo, którym towarzyszyło plecenie wianków, warsztaty garncarskie oraz ludowe zabawy dla dzieci przy muzyce na żywo. Najmłodsi uczestnicy zajęć wokalnych w MGOK w Więcborku, w WDK w Sypniewie pod opieką Agaty Pufal oraz gościnnie Adrianna Rachwalska intonowali melodię ludowych zabaw, które wszyscy starsi znali i chętnie powrócili myślami do lat dziecięcych. Najmłodsi mieli okazję ich się nauczyć. Akompaniował zespół grający na żywo, w składzie Jacek Cichowski instrumenty klawiszowe, Mirosław Niemczyk skrzypce, Agnieszka Norkowska gitara basowa oraz Przemysław Kubski Cajon i Djembe. Dzieci rozpoznawały instrumenty zgromadzone na scenie, miały możliwość dowiedzieć się ciekawostek na temat tych instrumentów i zagrać na nich. Ludowe zabawy takie jak „Moja Ulijanko”, „Ojciec Wirgiliusz”, „Budujemy mosty”, „Jawor” czy „Mało nas” przy akompaniamencie zespołu grającego na żywo to niezapomniane przeżycie.
Każdy uczestnik wyszedł z ulepionym przez siebie dzbanuszkiem, wazonikiem lub skarbonką. Było ognisko, puszczanie wianków i lampionów na wodę, wspólne biesiadowanie i świętowanie historycznego awansu drużyny GROMU Więcbork do V ligii.
Na zakończenie Sobótkowego wieczoru odbył się koncert pieśni ludowych pt. „Raz na ludowo”. Można było usłyszeć takie przyśpiewki jak „Czerwone Jabłuszko” w wykonaniu duetu Weronika Gonciarz i Kalina Waszak. „Zachodzi Słoneczko” w wykonaniu Wiktorii Borowiak. Natalia Borowiak zaśpiewała piosnkę „Laura i Filon”. Duet Marta Łobodzińska i Adam Feder przy akompaniamencie drewnianego ptaszka zaśpiewali „W zielonym gaju”. „Szepty i łzy” zaśpiewała gościnnie Adrianna Rychwlska. Przyśpiewkę kurpiowską wykonał zespół wokalny działający przy MGOK w Więcborku. „Ederlezi” czyli legenda to bałkańska przyśpiewka ludowa wykonana w duecie Adrianna Rachwalska i Agata Pufal. Kolejną melodię bałkańską, w polskim tłumaczeniu „Byłam Różą” wykonała Patrycja Brus. Na zakończenie w wykonaniu wszystkich wokalistów zabrzmiała „Welewetka”, pieśń prosto z Kaszub. Korowód wianków poprowadziły dźwięki piosenki „Już noc” wykonanej acapella przez zespół wokalny MGOK w Więcborku.