Treść artykułu

„Region Chopina” – koncert fortepianowy

Kategoria MGOK Więcbork

„Region Chopina”

29.09.2013r. godz. 18.30 – Sala Widowiskowa – M-GOK w Więcborku ul. Pocztowa 2

Zapraszamy na koncert fortepianowy promujący twórczość Fryderyka Chopina jako kulturową markę regionu.

„Region Chopina” to cykl koncertów organizowanych w ramach projektu pn. „Promocja osoby i twórczości Fryderyka Chopina jako kulturowej marki regionu w latach 2011-13”, który otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest to projekt artystyczny i edukacyjny, realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, popularyzujący muzykę Chopina w największych miastach regionu, a także w małych gminach i miasteczkach.

29.09.2013r. w Więcborku usłyszymy muzykę Fryderyka Chopina w wyk. Michała Karola Szymanowskiego – urodzonego 27 lipca 1988 r., studenta Akademii Muzycznej  im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz w klasie dyrygentury prof. Zygmunta Rycherta. Mimo młodego wieku dał się poznać jako laureat wielu konkursów i festiwali. Do jego najważniejszych osiągnięć należą:

  • I miejsce w Konkursie Pianistycznym o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europe, Katowice, 2011.
  • III miejsce (ex aequo) oraz Nagroda dla najlepszego Polaka w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, 2010 r.
  • II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, 2008 r.
  • Wyróżnienie na V Festiwalu Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie, 2008 r.
  • Laureat XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Tydzień Talentów Tarnów – Kąśna Dolna 2007 r.
  • V miejsce na VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów Pamięci Vladimira Horowitza – Kijów, Ukraina, 2007 r.
  • Nagroda Specjalna im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein, Nagroda Prezydenta Bydgoszczy oraz Nagroda Specjalna EMCY Art. For Music na VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Artur Rubinstein in Memoriam. Bydgoszcz 2007 r.
  • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II st. EPTA w Krakowie – 2006 r.
  • Europejskie prawykonanie Concertina na fortepian i orkiestrę Zbigniewa Bargielskiego, z Orkiestrą Symfoniczną PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy – w Sali Koncertowej Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy – 2005 r.

W 2011 i 2012 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”.

Michał Szymanowski koncertował m. in. w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie na koncercie dla Papieża Benedykta XVI, w Belwederze dla pary prezydenckiej oraz w wielu Filharmoniach na całym świecie m. in. Filharmonii Narodowej w Warszawie na Festiwalu Chopin i Jego Europa. Grał recitale w kraju: m. in. Warszawa, Kraków, Katowice, Poznań, Bydgoszcz oraz za granicą: w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Brazylii, Francji, Niemczech, Włoszech, Belgii, Szwajcarii, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Czechach, Węgrzech oraz na Ukrainie.

Współpracował z dyrygentami tej miary co Jacek Kasprzyk, Marek Pijarowski, Mirosław Jacek Błaszczyk czy Zygmunt Rychert. Wykonywał koncerty z towarzyszeniem m.in. Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy czy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Jesienią 2011 roku ukazał się debiutancki album artysty: Michał Szymanowski Piano Recital.

Fot. Filip Blazejowski/FORUM