Treść artykułu

Spotkanie z autorem głośnej sztuki „Generał” Jarosławem Jakubowskim

Kategoria MGOK Więcbork

W najbliższy poniedziałek, 10 grudnia, o godzinie 21:00, w Teatrze Telewizji będzie można obejrzeć telewizyjną wersję słynnego przedstawienia Teatru IMKA w Warszawie zatytułowanego „Generał”, a już trzy dni później, w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, mieszkańcy Więcborka będą mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z Jarosławem Jakubowskim, autorem tej intrygującej sztuki. Spotkanie odbędzie się w sali lustrzanej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku.

O sztuce Jarosława Jakubowskiego „Generał”

Przedstawienie, które zachwyciło Sławomira Mrożka, jest inspirowane życiem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Tragikomiczna opowieść o człowieku-polityku, który w obliczu długotrwałego procesu i w oczekiwaniu na wyrok rozlicza się z własnym życiem i z własnym sumieniem. „Generał” nie jest ani apoteozą działań współczesnego przywódcy, który wybrał mniejsze zło, ani też drapieżną historią bezwzględnego oprawcy. Twórcy przedstawienia uciekają od skrajności i tworzą artystyczną, przejmującą senną wizję, symboliczny portret dyktatora.

Spektakl miał premierę w Teatrze IMKA w Warszawie 21 kwietnia 2011 r. i stał się jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych sezonu.

Autor: Jarosław Jakubowski
Reżyseria: Aleksandra Popławska, Marek Kalita
Scenografia: Katarzyna Adamczyk, Aleksandra Popławska
Muzyka: Jacek Grudzień
Opracowanie muzyczne: Aleksandra Popławska, Janusz Chabior
Kostiumy i charakteryzacja: Katarzyna Adamczyk
Zdjęcia: Adam Sikora

Obsada: Marek Kalita (Generał), Małgorzata Maślanka (Generałowa), Mariusz Jakus (Florian), Robert Wabich (Czesław), Krzysztof Ogłoza (Sekretarz), Natalia Kalita (Córka).

Czas trwania: ok. 85’

O autorze sztuki

Jarosław Jakubowski – urodzony w 1974 roku w Bydgoszczy poeta, prozaik, dramatopisarz, dziennikarz. Stały współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Topos”, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W wieku dwudziestu dwóch lat wydał pierwszy tomik poetycki „Wada wymowy”. Jako dramaturg debiutował w 2007 w Laboratorium Dramatu czytaniem scenicznym sztuki „Dom matki”. W 2010 za sztukę „Życie” zdobył I nagrodę w konkursie „Komediopisanie” Teatru Powszechnego w Łodzi. Prapremiera odbyła się na scenie Teatru w 2011.

W 2010 dramat „Generał” (pierwodruk w „Dialogu” 2010 nr 12) znalazł się w finale konkursu dramaturgicznego Teatru Polskiego w Poznaniu „Metafory rzeczywistości”, a jego prapremiera miała miejsce w Teatrze IMKA w Warszawie w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality (2011). Przedstawienie otrzymało szereg nagród, w tym główną 6. Festiwalu Polskich Sztuk Wspołczesnych R@Port w Gdyni.

W 2012 jego „Wieczny kwiecień” wygrał konkurs „Metafory rzeczywistości”, a w Teatrze Polskim w Poznaniu odbyła się jego prapremiera w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. W tym samym roku napisał wraz z Wojciechem Farugą tekst „Wszyscy święci”, który został zrealizowany w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (reż. Wojciech Faruga). W 2013 Teatr Druga Strefa z Warszawy wystawił jego sztukę „Człowiek, który nie umiał odejść”. W 2014 w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu odbyła się zaś prapremiera dramatu „Licheń story” w reżyserii Tomasza Hynka.

Agencja Dramatu i Teatru ADiT wydała antologię jego sztuk „Generał i inne dramaty polityczne” (2014). Jedną z jego ostatnich sztuk jest „Czerwone zagłębie” wystawione w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (reż. Aleksandra Popławska, Marek Kalita).

Na spotkanie z Jarosławem Jakubowskim zapraszamy 13 grudnia o godz. 18.00.