Treść artykułu

Spotkanie z reżyserem…

Kategoria MGOK Więcbork

Sławomir Grünberg, amerykański reżyser polskiego pochodzenia, zdobywca prestiżowej nagrody Emmy oraz nominacji do Oskara w kategorii krótkiego dokumentu przyjedzie do Więcborka.

Grünberg wyreżyserował i wyprodukował ponad 40 dokumentów telewizyjnych i wygrał wiele festiwali filmowych na całym świecie. Za swoje filmy otrzymał m.in. nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu w San Francisco i na Międzynarodowym Festiwalu w Vermont. Nagrodę EMA (Enviromental Media Award), Grand Prix na Cinema du Reel Film Festival w Paryżu, nagrodę im. Jana Karskiego.

Jako operator Sławomir pracował przy ponad 50 filmach z czego cztery nominowane były do nagrody Emmy. Sławomir pracował również jako operator i montażysta serii telewizyjnych PBS takich jak: Frontline, AIDS Quarterly, American Masters, NOVA, Health Quarterly, People’s Century jak również dla kanalu Lifetime i HBO.

Grünberg jest twórcą niezależnym skupiajacym się na filmach o tematyce społecznej, politycznej i ekologicznej, które doceniane są na całym świecie. Nie ma tygodnia, w którym jakiś film Grünberga nie jest pokazywany na kanałach BBC, HBO, DISCOVERY, National Geografic i innych. Także w Polsce.

W Polsce sławę przyniósł mu serial pokazywany w TVP 1 w 2002 roku „Zielona karta” (seria 31 odcinków) wspołreżyseria, scenariusz. Pamiętamy zabawne sceny rodzajowe z życia emigrantów w Stanach Zjednoczonych.

Do Więcborka przyjedzie na zaproszenie Anny Powagi, artystki – malarki, która przeniosła się w nasze okolice z Bydgoszczy. Reżyser przyjedzie do naszego miasta w niedzielę 9 września. Spotka się z mieszkańcami, pokaże nam swój najnowszy film na kameralnym pokazie i opowie o sobie, Polsce i o USA.

Między innymi o tym jak był biednym ulicznym sprzedawcą orzeszków w Nowym Jorku oraz jak został reżyserem z nominacją do Oskara.

Na spotkanie zapraszamy 9.09.2012r. o godz. 17.00 w sali kinowej MGOK, przy ul. Pocztowej 2