Treść artykułu

Teatr Stuk-Puk jedzie na międzynarodowy festiwal „WIGRASZEK”

Kategoria MGOK Więcbork

Teatr STUK-PUK działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku ma zaszczyt wziąć udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „WIGRASZEK” w Suwałkach.

Teatr STUK-PUK pojedzie na przegląd z przedstawieniem „Garbaty Anioł”, w reżyserii Renaty Bloch, opisuje, iż jest to „sztuka teatralna w konwencji teatru czarnego, aktorzy ukazują obraz głównej bohaterki, w tym przypadku dziecka niepełnosprawnego- pokazując jej osamotnienie i bezradność wobec osób jej najbliższych, głównie ojca. Obrazy z życia dziewczyny w sposób wyrazisty ukazują jej wrażliwość, otwartość na świat, a mimo to napotyka na wrogość. Ukazując problem niepełnosprawności tzn. <inności> poddajemy widza pewnej refleksji – do wniknięcia w nasze wnętrze, czy potrafimy być tolerancyjni wobec <inności>. Ruch sceniczny, gesty, maski wystarczają aktorom by umiejscowić akcję, pewne sytuacje w naszej rzeczywistości, często tuż obok nas. Podjęty problem tolerancji i otwartości jest często naszym i obciążeniem. Czy można od tego uciec! Aktorzy widzom pozostawiają szukanie swojego ja wobec <inności> w naszym świecie, zmuszając ich do refleksji i odpowiedzi – czy jestem inny?”

Na ten prestiżowy konkurs pojadą: Anna Ledworowska, Dominika Lewandowska, Julia Drzewiecka, Natalia Borowiak, Paulina Borowicz, Marcelina Stypa, Martyna Żołądkiewicz, Martyna Ozimkiewicz, Beata Sadkowska, Hanna Grochowska oraz Kinga Kaplar. W skład zespołu wchodzą jeszcze Agata Wegner i Wiktoria Rozenfeld. Jednak nadmiar obowiązków nie pozwolił im jechać na przegląd.

Celem festiwalu jest promowanie amatorskich teatrów na szerszą skalę oraz możliwość spotkania z profesjonalnym jury. WIGRASZEK to nie tylko konkurs teatrów z Polski, Łotwy, Słowacji czy Ukrainy ale również warsztaty czy zajęcia integracyjne. Podczas festiwalu można przyglądać się pracy profesjonalnych teatrów, które będą wystawiać swoje spektakle na scenie.

Warto wspomnieć również o tym, że teatr pod kierownictwem Renaty Bloch z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku nie pierwszy raz uczestniczy w tym prestiżowym konkursie. W 2002 roku teatr dziecięcy „Bzyki” zdobył nagrodę publiczności oraz (w tym samym roku) teatr „Mgiełki” nagrodę główną.

Aktorom i instruktorowi życzymy powodzenia.
Trzymamy mocno kciuki!, a o wynikach będziemy informować na bieżąco.