Treść artykułu

Tu wszędzie jest moja Ojczyzna

Kategoria MGOK Więcbork

W dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz w Święto Wojska Polskiego, przypadające w rocznicę Bitwy Warszawskiej, jednej z przełomowych bitew w historii świata i jednego z największych dni chwały polskiego oręża, w którym dzięki męstwu żołnierzy i geniuszowi taktycznemu dowódców nasze wojska uratowały Europę przed nawałą bolszewicką, w Więcborku, podobnie jak we wszystkich zakątkach naszego kraju, odbyły się uroczystości rocznicowe. W miasteczku nad Jeziorem Więcborskim głównym punktem obchodów święta był przepiękny koncert patriotyczny zorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury na Placu Jana Pawła II.

Koncert otworzył Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski. Jako pierwsi na scenie pojawili się Małe Polki i Mali Polacy ze Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Więcborku, którzy, pod kierunkiem pań wychowawczyń, zaprezentowali krótki ale jakże piękny i wzruszający program słowno – muzyczny, co spotkało się z aplauzem widzów. Następnie, tanecznym krokiem, na scenę weszły dzieci szlifujące swoje umiejętności pod okiem pani Sandry Pasieki i Artura Kozara w Studiu Tańca Natural. Młodzi tancerze pięknie zaprezentowali się w kilku klasycznych i latynoamerykańskich tańcach, za co zgromadzona publiczność nagrodziła ich gorącymi brawami.

Piękny, pełen emocji koncert dała również mieszkająca w Gminie Więcbork, laureatka wielu ogólnopolskich konkursów wokalnych – Ania Kamińska. Ciepło, łagodność i delikatność płynące ze sceny podczas występu Ani przyprawiły z pewnością o dreszcz wzruszenia niejednego ze słuchaczy.

Ostatnim akordem świątecznego koncertu na więcborskim Rynku był występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu pod batutą kapelmistrza Andrzeja Ponickiego. Flety, klarnety, saksofony, trąbki, sakshorny, puzony, tuby i instrumenty perkusyjne zabrzmiały w bardzo zróżnicowanym repertuarze od pieśni patriotycznych i marszów, poprzez znane motywy muzyki filmowej i wiązanki przebojów muzyki rozrywkowej, aż po hity muzyki najnowszej.

Cały koncert podobał się zgromadzonej publiczności, pięknie wpisał się w obchody Dni Więcborka oraz 100-lecia Odzyskania przez Polskę niepodległości.

Materiały Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku
fot.: Paweł Szydeł
tekst: Paweł Szydeł