Treść artykułu

„Tylko Bóg ma prawo mnie obudzić!”

Kategoria MGOK Więcbork

Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku od wielu lat w Wielkim Tygodniu jest organizatorem widowisk, spektakli czy koncertów o tematyce pasyjnej.
Więcborskie Misterium – to tradycyjna już impreza plenerowa, która na stałe wpisała się w ważniejsze wydarzenia kulturalne naszego miasta. W tym roku pogoda niestety zmusiła organizatorów do wystawienia spektaklu pasyjnego w Sali widowiskowej – oczywiście w Wielką Środę o godz. 19:00; zatytułowanego: „Tylko Bóg na prawo mnie obudzić”.
Scenariusz spektaklu oparty został na podstawie powieści Erica Emmanuela Schmitta „Oskar i Pani Róża”. Książka opowiada o chłopcu nieuleczalnie chorym na białaczkę. Niestety rodzice chłopca nie mogą pogodzić się z nadchodzącą śmiercią syna, nie potrafią przygotować syna do przejścia na tamtą stronę.
Pani Róża – pielęgniarka, zarazem wolontariuszka, która za pomocą wrodzonej cierpliwości, ciepła i opowieści wymyśla dla Oskara zadanie. Chłopiec ma przeżywać każdy kolejny dzień jaki mu pozostał, tak jakby to było 10 lat. Każdego dnia będzie pisać list do Boga – który będzie jego przyjacielem, powiernikiem jego tajemnic, wątpliwości i pierwszej miłości.  W ten sposób Oskar przeżyje swoje krótkie życie do późnej starości – tak też się staje. Zamiast śmieci po małego chłopca przychodzi jego Mistrz – sam Jezus i zabiera chłopca ze sobą do nieba.
Ta wzruszająca sztuka była nierozerwalnie związana z Wielkim Tygodniem – ponieważ każde nadchodzące 10 lat chłopca, przeplatane było pasyjnymi pieśniami, które przygotowywały chłopca jak również i widza na przyjście Naszego Zbawiciela.
Niesamowity klimat, który towarzyszył widowni podczas spektaklu to niewątpliwie zasługa aktorów. Na scenie zadebiutował Filip Łaznowski – 8 letni chłopiec, który pokazał swój wielki talent sceniczny. Grana przez niego rola małego Oskara, była tak bardzo autentyczna że wzruszyła zgromadzoną widownię – stąd gromkie brawa.
Również Pani Róża to debiut mamy Filipa, Pani Sylwii Łaznowskiej, która profesjonalnie zagrała pielęgniarkę oraz przyjaciółkę Oskara – przygotowując go do spotkania z Bogiem.
Wszyscy artyści starali się zagrać swoje role profesjonalnie, przekazując swoje wzruszające emocje, stąd popłynęła niejedna łza wzruszenia, zarówno po stronie widowni jak i aktorów.
Trudno przenieść klimat sali szpitalnej na scenę – jednak więcborskim aktorom udało się to znakomicie stąd gorące brawa i owacje uznania widowni.
W przedstawieniu zagrało 20 osób, była to młodzież, dorośli oraz dzieci, które na co dzień uczestniczą w kołach teatralnych oraz innych kołach zainteresowań.
Widzów ujął Jezus, który przychodzi po małego Oskara – w tej roli zadebiutował Waldemar Kurzydło w rodziców Oskara wcielili się: Maria Bloch i Andrzej Majewski, którzy nie potrafili zmierzyć się z problemem śmierci. Bardzo rzeczową rolą okazała się Pani doktor – Jacqualine Wrzesińska. Dobre anioły to: Julia Drzewiecka, Natalia Borowiak, Dominika Lewandowska i Wiktoria Borowiak. Marysia – pierwsza i jedyna miłość Oskara – to wzruszająca rola Wiktorii Borowiak. Przepiękne pieśni pasyjne zaśpiewały: Anna Kamińska, Joanna Soja – Tońska, Natalia Borowiak, Luiza Gracz, Emilia Stefaniak oraz dziewczęta z zespołu teatralnego XXL.
Wielki Tydzień to dobry moment aby opisać emocje związane z przyjściem Chrystusa do umierającego chłopca. W Więcborku widzowie sztuki teatralnej: „Tylko Bóg ma prawo mnie obudzić” na pewno nie żałowali, że byli na niej obecni, stąd wzruszenie i gromkie brawa.
Reżyserem i autorem scenariusza jest Renata Bloch.
Sugestywną scenografię przygotowali: Brygida Fertykowska i Robert Czeszewski.
Aranżacją pieśni pasyjnych zajął się Wojciech Madajski.
Wszyscy aktorzy w dowód uznania, otrzymali od sponsora wymowny symbol – czerwoną różę.