Treść artykułu

Warsztaty GOSPEL w Tucholi

Kategoria MGOK Więcbork

Muzyka Gospel – rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój początek w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka ta charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański.

Pochodząca z jęz. staroangielskiego nazwa gospel (pochodząca od słów god spell) oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Od kilku lat odbywają się festiwale muzyki gospel m.in. Festiwal 7xGospel w Krakowie, Festiwal Wiosna Gospel w Lublinie czy Gospel Camp Meeting Osiek .Co roku organizowanych jest także kilkanaście warsztatów gospel w całym kraju w. in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Lublinie, Kluczborku, Stargardzie Szczecińskim, Szczecinie, Cieszynie oraz Łodzi, a także w Wałbrzychu, Przemyślu, Sieprawiu i Skawinie.
Jednak 18 i 19 kwietnia Warsztaty Gospel odbyły się w Tucholi. Sekcja wokalna z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku wraz z instruktorem muzyki Agatą Pufal, również wzięła udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Większość z uczestników była na takich warsztatach po raz pierwszy. Dwa dni muzycznych przeżyć, nauki utworów pod okiem wspaniałych instruktorów, koncert z muzyką na żywo, wiele radości i nowych znajomości sprawiło że to wydarzenie pozostanie na bardzo długo w pamięci młodych ludzi.

IMG_4244-585

Warsztaty Gospel z Tucholi zgromadziły ponad 100 osób z całej Polski, a poprowadziła je charyzmatyczna Agnieszka „Baca” Górska – Tomaszewska oraz znany i lubiany David Daniel z Wielkiej Brytanii (laureat Stevie Wonder Award for Best Male Lead Singer).
Zwieńczeniem warsztatów był uroczysty niedzielny koncert finałowy. Podczas koncertu każdy uczestnik warsztatów stał się członkiem wielkiego chóru gospel.

DSC_0107-585

Warsztaty Gospel posłużyły również integracji oraz przygotowały młodzież z więcborskiej sekcji wokalnej do Koncertu Gospel: „Radujcie się zawsze w Panu”, który odbędzie się 18 maja na Rynku w Więcborku z okazji urodzin Świętego Jana Pawła II.
Więcej szczegółów dotyczących koncertu wkrótce.