Treść artykułu

Wieczór poezji patriotycznej – Po Bogu najważniejsza jest Polska

Kategoria MGOK Więcbork

Po Bogu najważniejsza jest Polska – wieczór poezji patriotycznej

Rok 2018 jest dla nas Polaków rokiem szczególnym, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. Kulminacja uroczystości rocznicowych w gminie Więcbork, podobnie jak w całym kraju, nastąpiła w dniu Narodowego Święta Niepodległości, obchodzonego corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborów.

W środę, w ramach Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, jeszcze raz uczciliśmy tę wyjątkową rocznicę wieczorem poezji patriotycznej, podczas którego zgromadzona publiczność mogła usłyszeć najpiękniejsze wiersze o Ojczyźnie, napisane przez wybitnych poetów polskich, począwszy od Jana z Czarnolasu aż po autorów współczesnych, w interpretacji Pawła Szydła, przeplatane utworami, najbardziej polskiego z polskich kompozytorów, Fryderyka Chopina w wykonaniu Dominiki Kaczmarowskiej.

Chcieliśmy w ten sposób opowiedzieć o naszej miłości do Polski, naszej pięknej, choć niełatwej, historii, zanurzyć się w polskim krajobrazie, opowiedzieć o dniach potęgi i chwały, ale też przestrzec przed naszymi narodowymi przywarami, które niejednokrotnie doprowadzały nasz naród do tragedii.