Treść artykułu

Wojciech Kass i Paulina Bakalarska Gośćmi Poboczy, 23.05.2012 – sala krajeńska – MGOK w Więcborku

Kategoria MGOK Więcbork

Krajeńskie Stowarzyszenie Kulturalne w Więcborku zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Goście Poboczy. W gościnnych progach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury swoje wiersze będzie czytał jeden z najwybitniejszych polskich poetów średniego pokolenia, kustosz Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Leśniczówka Pranie Wojciech Kass, a muzycznie będzie go wspierała młoda, utalentowana wokalistka Paulina Bakalarska. Całość poprowadzi redaktor naczelny Kwartalnika Literacko Artystycznego Pobocza Paweł Szydeł.

 

Mówiąc o twórczości Wojciecha Kassa warto posłużyć się cytatami z niektórych recenzji i innych wypowiedzi pisarzy i krytyków literackich. W lutym 2004 roku Krzysztof Karasek publikuje w czasopiśmie „Życie” tekst ze znamiennym tytułem „Uwaga, poeta!” Już sam tytuł, będący swoistym konsekrowaniem autora Prószenia i prania i Przypływu cieni, przez starszego, uznanego kolegę, na poetę, mówi wszystko. Poeta, w rozumieniu Karaska to nie każdy, kto pisze wiersze, ale Kass jest poetą, ponieważ „(…) jego poezja osiąga wysoki stopień artystycznej świadomości, wysoki stopień organizacji poetyckiego świata. Kass przemawia głosem osobnym, nie podobnym do nikogo”.

O tomiku Przypływ cieni entuzjastycznie wypowiada się Ryszard Kapuściński. W prywatnym liście skierowanym do Wojciecha Kassa pisze: „Jestem przejęty pięknem i głębią Pańskiej poezji. Wiersze świetne, wiele w nich obrazów olśniewających. Jest to dla mnie poezja, której pełne przyjęcie wymaga powrotów, ale na te powroty ma się chęć. Stawiam ten tomik w pobliże miejsca, gdzie siedzę, żeby mieć go na wyciągnięcie ręki.”

Od opublikowania Przepływu cieni minęło 8 lat. Od tamtej pory ukazały się jeszcze Gwiazda głóg (Iskry 2005), Pieśń miłości, pieśń doświadczenia (z Krzysztofem Kuczkowskim – Galeria Autorska 2006), Wiry i sny (Biblioteka Toposu 2008) oraz 41 (Iskry 2010). Bez odrobiny przesady można powiedzieć, że to, co o poezji Wojciecha Kassa w 2008 roku pisał, w magazynie literackim „Książki” Janusz Drzewucki sprawdza się w całej rozciągłości. Wojciech Kass „jak na prawdziwego, czyli autentycznego poetę przystało (…)”, nadal szuka „nowych form poetyckiej ekspresji (…)”, eksploruje „nowe tematy, krótko mówiąc, odkrywa nieznane lądy.”

I jeszcze jeden cytat. W 2006 roku, na łamach Kwartalnika Pobocza, Grzegorz Kociuba pisze” Wojciech Kass jest dla mnie poetą kompletnym, a to oznacza, że uzmysłowił już sobie semantykę i gramatykę własnej egzystencji, ustalił katalog obrazów zrośniętych organicznie z jego istnieniem i najlepiej to istnienie wyrażających, panuje nad konwencjami literackimi, których używa, potrafi uruchamiać rozmaite rejestry języka, by nakłuwać nim przeszłość i współczesność, zdziwienie i znużenie, powagę i ironię. (…) Właśnie dlatego, że Wojciech Kass jest poetą kompletnym tzn. mówi o sprawach trudnych i skomplikowanych językiem zrozumiałym, a to, w moim przekonaniu, znamionuje autorów, których trzeba określać mianem – mądry człowiek, dojrzały poeta.”


     Paulina Bakalarska już nie raz zachwyciła mieszkańców Więcborka, i nie tylko, swoim pięknym głosem. Ballady w jej interpretacji, czy to    wykonywane solo, czy w duecie z tatą, Piotrem Bakalarskim, wywołują u słuchających wzruszenie, uśmiech, refleksję, co w dzisiejszym zabieganym świecie wydaje się bezcenne. Jej występy przyciągają coraz większą publiczność i zawsze są niezapomnianym przeżyciem. Wiele osób z pewnością pamięta recital Pauliny i Piotra Bakalarskich podczas Międzynarodowych Spotkań Poetyckich Pobocza 2011. Będzie prawdziwą przyjemnością usłyszeć ją ponownie.

Projekt Goście Poboczy został dofinansowanay w ramach otwartego konkursu ofert przez Gminę Więcbork.

Miejsce: MGOK Więcbork
Termin: środa, 23 maja, godzina 18:00
Wstęp: wolny

tekst Paweł Szydeł fot. Ewa Szydeł