Treść artykułu

„Wyplecione chwile” wystawa prac Jolanty Surma oraz warsztaty z makramy

Kategoria MGOK Więcbork

W piątek 3 marca w Sali Lustrzanej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku odbyło się spotkanie z artystką plastykiem Jolantą Surma. Pod bacznym okiem mistrzyni makramy odbyły się warsztaty wyplatania. Dla mieszkańców przygotowano wystawę tkaniny unikatowej. Jolanta Surma założycielka Klubu Artystów Pasja ze Złotowa, nagrodzona została odznaką honorową „Zasłużona dla Kultury Polskiej” oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. Jej prace zostały wykorzystane w filmie Tima Bartona „Mroczne Cienie” w scenie z Johnnym Deepem oraz Michele Pfeifer.

W piątek w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku odbyły się warsztaty z makramy dla uczniów szkół z Gminy Więcbork. Zajęcia cieszyły się ogromnym powodzeniem i zainteresowaniem. Z wielką uwagą i skupieniem słuchano pani Joli, która z pasją opowiadała o swojej pracy oraz dawała cenne uwagi podczas wykonywania serc tą mało znaną techniką. Jolanta Surma zaraziła wszystkich przybyłych swoją pasją wyplatania. Pod wielkim wrażeniem przepięknych prac była młodzież, opiekunowie i dorośli.

Na zakończenie tak pracowitego dnia odbyło się otwarcie wystawy prac artystki, która przyciągnęła wielu znajomych, przyjaciół i wielbicieli sztuki. Podziwialiśmy prace wykonane z ogromną oryginalnością i precyzją splotów. Są to obrazy sznurkiem malowane, pełne ekspresji, barwy, duchowych odczuć i przemyśleń. Obrazy, które możemy podziwiać na wystawie w MGOK w Więcborku były oklaskiwane na wystawach w Sofii, Londynie i Berlinie. Unikatowe obrazy artystka sprzedaje do domów na całym świecie. W 2013 roku obchodziła 30 lecie pracy artystycznej w Galerii „Labirynt” w Pile oraz w Muzeum Ziemi Złotowskiej. Należy do Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej.

Osoby, które nie miały możliwości wzięcia udziału w warsztatach i wystawie mogą zapoznać się z książką Jolanty Surma „Makrama. Kwiaty sznurkiem wyplatane” gdzie zawarte są sploty i węzły makramy, dokładne opisy wykonywania kwiatów, oraz sposoby malowania i galerię zdjęć.

fot. Sławomir Stencel